latinica | ћирилица

ЗРЕПОК НА ПРОМОЦИЈИ СТУДИЈЕ УПС-А У ХОТЕЛУ „HYAT“

29.09.2010

Унија послодаваца Србије је промовисала Студију о оптерећењима под којим послује српска привреда, а која је урађена у сарадњи са Аустријском агенцијом за развој и МОР. Поред четрдесетак привредника из свих крајева Србије, скупу су присуствовали и уважени гости из Аустријске агенције за развој, немачке Фондације Конрад Аденаур, Америчке привредне коморе у Србији, „USAID“-а, Трговинског представништва Руске Федерације у Србији и многи други. Учесници овог скупа испред ЗРЕПОК-а били су председник Удружења Драган Видаковић и члан Извршног одбора Горан Ковачевић.

 

Отварајући скуп, председник Уније послодаваца Србије Небојша Атанацковић је рекао да је Србији потребна нова иницијатива из привреде јер у последње две године имамо највећи пад запослености у Европи, пад од преко 12 одсто, а зараде у Републици Србији су се готово изједначиле са зарадама у Албанији. „Управо зато су стручне службе Уније послодаваца Србије, у сарадњи са директорима и менаџментом више хиљада предузећа, прикупиле податке о укупном оптерећењу привреде да би показале какав је заправо привредни амбијент у Републици Србији и зашто послодавци у Србији нису у стању да подигну зараде запосленима и да запошљавају нова лица.“, рекао је Атанацковић.

 

Као један од уводничара, Горан Ковачевић је изнео своје виђење прилика у којима послује српска привреда и као приоритет у деловању Уније послодаваца навео њено учешће у креирању прописа којима се регулише рад привреде. Он је нагласио да држава доноси законе и подзаконске акте не водећи рачуна да ли је многе од тих одредби могуће примениту у пракси, на неразвијену и нејаку српску привреду, чиме је привредни амбијент доведен до границе издржљивости.

 

 

Већина учесника у дискусији је наводила конкретне примере из којих је било видљиво да многи привредни прописи немају основу у доброј пракси, па су и резултати њихове примене често контрапродуктивни. Наведен је и случај једног угоститељског објекта од 50м2 и пет запослених радника који је дужан да плати одређене дажбине по 35 разних основа. Исто тако, констатовано је да се мора више улагати у пољопривреду и прераду на бази пољопривреде јер је то ресурс који је и краткорочно и дугорочно наша велика шанса.

 

На скупу су представљене и мере за развој грана пољопривреде и туризма и угоститељства, а које ће бити упућене Влади Републике Србије, надлежним министарствима и другим државним институцијама, синдикатима, медијима и стручној јавности.

 

Након презентације одржана је и конференција за медије на којој су на питања новинара одговарали председник Уније Слободан Атанацковић, Драгољуб Рајић стручни радник Уније и Горан Ковачевић.

 

Горан Ковачевић је изнео искуства ЗРЕПОК-а у сарадњи са локалним органима власти и покушајима да проблеме са нивоа локала преко Уније послодаваца Србије презентује на државном нивоу. Председник УПС-а Слободан Атанацковић је констатовао да један од најбољих начина да проблем буде решен јесте да буде дефинисан на локалном нивоу, а да се онда након сагледавања искустава и других региона, доносе одлуке које би били реално примењиве у пракси.

Контактирајте нас

ЗРЕПОК, Краља Александра I Карађорђевића 15/III, Град Зрењанин, Република Србија